Co na sebe?

Často se ptáte, co si vzít na focení na sebe, jak sladit členy rodiny, co si určitě nebrat a pod...

A je to dobře! Protože "šaty" dělají nejen člověka, ale jsou i důležitou součástí výsledné fotografie.
Jednoduše řečeno, ve vytahaných teplácích a ušmudlaných trikách, ať dělám co dělám, umění z toho nevykouzlím :)

Tak jsem se rozhodla, že to pěkně sepíši sem a udělám takový všeobecný návod  :)

Na začátek pár pravidel:

1. sladit se stylově, ať už takzvaně na slušno, nebo sportovně či ležérně, ale všichni členové by měli mít stejný styl (například všichni třeba džíny a sportovní jednoduché košile nebo polo trika, nebo všichni společenské oblečení, ženy a holky šaty a pánové a kluci košile apod)

2. sladit se barevně (méně je ve fotografii často více) - hezky vypadá, když se sladíte buď všichni do podobných tónů nebo do kombinace dvou barev (třeba všichni do různých odstínů modré, nebo holky do růžova, kluci do modra, případně modro-hnědá kombinace...či pár odstínů pastelových barev.. ale, tomu se pověnujeme ještě níže...)

3. předem se doma domluvit, zda se budete chtít fotit na boso (což znamená úplně na boso - ponožky dolů) nebo v botách (pak je ideální si vzít s sebou na focení čisté, stylově sladěné a barevně nerušící boty)

4. nevolit pro všechny výrazná obrázková trika, působí to pak na fotkách moc chaoticky

5. volit správné velikosti oblečení, nedávat dětem moc velká trika či mikiny, ohrnuté rukávy a moc volná trika nevypadají lichotivě

6. těhotným bříškům sluší těsnější svršky, nevadí, že to je pak obepnuté, těhotenství je období, kdy to bříšku v těsném triku sekne. Naopak, příliš volné šaty a trika dělají z nastávající maminky nevzhlednou krabici...vzpomeňte si na fotky z dob minulých, kdy maminky nosily pytlovité dlouhé šaty... ;)

7. chystáte-li se při focení odhodit svršky a nechat jen prádlo, volte takové, které Vám hezky sedí. Pěkně vypadají krajky a různé vzory i barvy.

8.  Na focení newborn (novorozeňátek), budete-li se chtít fotit s miminkem, je ideální vzít si jen jednoduché oblečení, aby neupoutávalo pozornost. Nic nezkazíte světlým trikem nebo nátělníkem bez výrazných vzorů.  Pokud se jde s miminkem fotit starší sourozenec, platí totéž, jednoduché triko a džíny nebo šatičky jsou fajn, výrazné vzory se k miminku nehodí.

9. proužky nic nepokazí - vezmete-li si někdo z rodiny nebo klidně všichni pruhovaná trika (barevně k sobě ladící), nemůžete udělat chybu :)

10. pleteniny, chlupatky... zvláště na venkovním focení jsou svetry, pulovry, šály a chlupaté vesty velmi fotogenické... Těhotným bříškům také moc sluší a foťák i já máme pleteniny moc rádi :)

11. saka a kabátky - na holky i na kluky, sportovní i retro... dodávají fotografii "šťávu"


A TEĎ UŽ NÁZORNÉ PŘÍKLADY
-vytvořila jsem pro Vás různé barevné palety - vždy ten malý obdélníček se skládá z barev k sobě ladících

modrou a modro hnědou rozhodně nic nezkazíte...růžová a modrá je také dobrá a nebo střídání dvou výrazných barev k sobě ladících (viz barevné paletky)
máte-li rádi pastelové barvy, podívejte se na příklady různých barevných paletek, jak barvičky z každé malé paletky k sobě hezky ladí...


pruhy v kombinaci s plnou barvou vypadají také působivě...
přírodní tóny, jednoduchá klasika...

různé růžové a fialové tóny lze rovněž kombinovat s ostatními barvami, podívejte se opět na příklady barevných palet
další příklady barevných palet k sobě ladících, takže, nebojte se kombinovat, ale s citem :)


Tak, barvičky máme už probrané, tak ještě něco málo k MATERIÁLŮM.

Pleteniny, chlupatiny, šály, šátky - prostě, různé struktury vždy fotografii oživísaka, svetry a kabátky, jak já říkám (na slušno) - dodají fotografii šťávu :)Taaak, snad jsem to tu shrnula vše a teď už se jen budu těšit na focení s Vámi :)1 komentář:

  1. Moje dcera je ještě malá, takže mi do výběru oblečení nemluví. Vůbec se ale netěším na to, až se mnou bude diskutovat. Takhle jí nakoupím, co chci a je to. Potřebovala bych jí ale už zase probrat skříň, protože teď přes léto hodně vyrostla. Oblečení, které jí už je malé, dávám kamarádce, a když ho nechce, tak využívám eshop second hand , kde si ho může ještě někdo koupit.

    OdpovědětVymazat